T&T 6 - Jak ovládnout publikum

02.04.2015 | Beáta Davidová | Tipy a triky

V Prezentiádě je celých 30 % hodnocení věnováno verbální a nonverbální komunikaci. A dokonce i v životě mnohdy není až tak důležité, co říkáte, ale jak to říkáte, a jestli to umíte prodat. Zaměříme se tedy na oslovení publika a na udržení pozornosti a zájmu.

Jak už jsme zmiňovali, pro získání publika jsou důležitá gesta, mimika a samozřejmě také vyjadřovací schopnosti. Kdyby stačilo tohle, tak si troufne na Prezentiádu+ skoro každý. V prezentování jde ale o mnohem více.

Získání publika závisí i na obsahu, jelikož každý má jiné záliby a ne každý může mít stejný názor jako vy. Obsah prezentace už ale nezměníte, a tak se budeme věnovat samotnému prezentování.

První dobrý dojem

Než vůbec začnete mluvit, tak vás publikum a porota uvidí. Věřte, že nebudou váhat si vás pořádně prohlédnout. Je tedy důležité tvářit se přívětivě, jít rovně a hrdě a ne sklíčeně, otráveně a upoceně.

Co se týká vašeho vzhledu, měli byste být samozřejmě oblečeni trochu slušněji. Nejdete na koncert, jdete reprezentovat vaši školu a především sami sebe. A není vůbec od věci sladit celý tým, popřípadě se sladit i s prezentací.

Když už prezentujete

Každý váš jednotlivý posluchač by měl mít pocit, že to říkáte právě pro něj a že je důležitý. Snažte se tedy udržovat oční kontakt. Nehypnotizujte zbytečně projekční stěnu, stěnu za diváky nebo kartičky s poznámkami. Ztratíte tak velmi důležitou pozornost. Také by některé zbytečně mohlo rozptýlit vaše pozadí.

Dejte najevo svou otevřenost gesty a pohyby. Nebojte se jít k publiku blíže, lépe vás uslyší a budou mít pocit, že se o ně opravdu zajímáte.

Zapojte diváky

Zaktivizování diváků může být hodně náročné. Pro začátek se nejprve porozhlédněte a prozkoumejte své publikum. Je důležité vědět, jestli je to opravdu zajímá a mají chuť se zapojit. Pokud ano, nebojte se pokládat otázky ať už jen řečnické nebo konkrétní.

U řečnických otázek je dobré pokládat takové, s kterými se diváci ztotožní, a aspoň v duchu vám odpoví a opět v nich probudíte pozornost.

Nemějte strach ani z přímých otázek. Pokud máte aktivní diváky, může vám to jen pomoct. Položte například hlasovací otázku, nejprve nějakou lehkou na rozproudění krve a později můžete i nějakou náročnější. Jestli se chcete ptát konkrétního člověka, tak si vyberte někoho od pohledu trochu aktivního a vybídněte ho gestem. Taky ale myslete na to, že ne všechny otázky by mohly být vhodné. Vyvarujte se i násilnému oslovování typu: „Co si o tom myslíte vy? Ano, přesně vy v tom pruhovaném tričku.“

Ale ani vy se na konci nebojte otázek. Není však zdvořilé nechat nikoho dlouho čekat, proto pokud si opravdu nejste jisti odpovědí, raději řekněte, že nevíte. Nikdo nejsme dokonalý a taky nevíte, jestli zrovna v publiku nesedí odborník na danou problematiku. Každopádně se na dotazy pořádně připravte. To že nic nevíte, vám rozhodně body nepřidá.

Nejlepší volbou je kombinace všech našich rad, tak hodně štěstí!