T&T 7 - Jak na gesta aneb Kam dát ruce?

03.04.2015 | Beáta Davidová | Tipy a triky

Každý jsme něčím jiný, a ať už máme trému jakoukoli, musíme se s ní vypořádat a zapojit do prezentace naše nejlepší zkušenosti a znalosti. Velmi důležitá jsou také gesta, která ovlivňují diváka a pomáhají doplnit prezentaci.

Pro začátek je důležité vůbec nějaká gesta dělat, nemusíte se jich bát. Když stojíte jako solný sloup, nikoho tím nezaujmete ani nepřesvědčíte, že právě vy jste ti nejlepší. Taky však musíte myslet na to, že nejsme v divadle ani na párty, a tak to nesmíte přehánět. Doporučujeme gestikulovat v úrovni pasu, tedy zhruba od ramen až ke kyčlím. Nesnažte se tedy zbytečně mávat všude kolem sebe, není to profesionální a budete vypadat hloupě (viz foto).

Když nevíte jak na gesta

Vyberte si styl, který vám vyhovuje. Pokud se necítíte na perfektní gestikulování, tak je lepší zaměstnat ruce jinak. Můžete zkusit pomocné kartičky, které zároveň pomůžou s nervozitou. Vždy však volte kartičky zhruba ve velikosti dlaně. Rozhodně neberte největší papír, který vůbec v papírnictví dostanete, a nesnažte se za něj schovat. Budete působit odtažitě a nepříjemně.

Ze stejného důvodu nekřižte ruce ani nohy. Zkřížené ruce trochu naznačují i jakousi nadřazenost, opovržení a nezájem. V každém případě si jimi budujete bariéru mezi sebou a publikem. Na diváky nepůsobíte důvěryhodně, vyjděte jim vstříc v podobě otevřené náruče. Na nohy si dejte opravdu pozor, budete vypadat jako, že potřebujete opravdu nutně utéct a navštívit WC. V této pozici můžete ale také lehce ztratit balanc nebo opět rušit dojem diváka kymácením.

Zkřížené nohy nevypadají dobře. Navíc nás nutí stát nakřivo, což není dobré pro naše záda.

Čím gesta obohatit

Svá gesta můžete ještě více zdůraznit mimikou nebo občasnou chůzí. Ovšem opět platí, že všeho moc škodí.

Co se týče mimiky, buďte uvolnění a nemračte se. Mohli byste přenést špatnou náladu i na publikum a nepůsobí to dobře. Samozřejmě u seriózních a vážných témat se nemůžete ani usmívat jako hollywoodská hvězda.

Pokud jste pak v týmu tak je pohyb docela důležitý. Je vhodné například udělat krok dopředu, když zrovna mluvíte. Není také špatné pro názornost více pohybu, každopádně nepochodujte jako na vojně sem a tam. V tomto případě by to byl rušivý element.

Čemu se vyhnout a jak

Důležité je dát si pozor na ruce v kapsách, čímž tak nějak opovrhujete publikem a je vám úplně jedno, co si o vás myslí. Ruce za zády působí podobně, navíc před námi něco skrýváte. Nepoužívejte ani výhružná gesta jako jsou ruce v pěst a ukazování. Nedržte ruce ani sepjaté před rozkrokem, netvoříte žádnou zeď ve fotbale. Také zapomeňte na úpravy vlasů a oblečení, měli jste na to času dost a teď tím akorát opět rušíte celkový dojem. Pro lepší představu, jak to nedělat, jsme si připravili pár fotek.

A abyste se vyvarovali chybám, platí známá rada, trénujte a zkuste se u prezentování i natočit.