T&T 2 - Jak má vypadat prezentace?

24.02.2015 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Plánujete přihlášení do soutěže a zatím si lámete hlavu, jak na to? Dnešní článek ze série Tipů & Triků vám poradí s prezentací! 

Prezentace nebude mluvit za vás

Bez ohledu na to, kolik grafů, obrázků a textu vaše prezentace obsahuje, nejdůležitější je mluvený projev. Úkolem prezentace není zahltit diváka natolik, že vyčerpaně sedí a zíraje na plátno neví, zda dříve zkoumat graf, všímat si obrázků, nebo poslouchat přednášejícího.

Prezentace by měla být jen doplňkem vašeho projevu. Pokud však chcete mít doplněk kvalitní, zkuste se řídit následujícími radami:

  • první dojem hraje roli – nejen u lidí, ale i u prezentací. A zapůsobit není tak těžké. PowerPoint nabízí mnoho šablon, které dodají celému souboru jednotný vzhled, ale každý je zná a pozná. Originálním designem zaujmete diváky i porotce.

TIPHotová kouzla dovedou samotné barvy. Stačí jen najít vhodnou barvu pozadí a textu, aby jedno pro druhé nezanikalo.

  • velké a barevné obrázky – každý obrázek by měl mít optimální velikost, aby divák nemusel složitě luštit, co že to tam v rohu plátna vlastně je. Na druhou stranu pozor u obrázků s nižším rozlišením – jejich „natahování“ a následné deformace jsou zabiják každého výstupu.

TIPNejlepší dojem udělají vlastní obrázky, než ty stažené z Internetu. Navíc u vlastních fotek sami můžete rozhodnout o tom, co na nich vlastně bude, proto jsou nejlepším doplňkem vaší prezentace.

  • animace a efekty – pokud už jsou používány, měly by být jednotné a pro lidské oko přirozené. A každopádně užívané s rozumem a mírou.

TIP: Bývá lepší zvolit pomalejší efekt – nikdo nechce své posluchače smést ze židle úlekem. Na druhou stranu u animací textu nikdo nechce čekat, až se písmenko za písmenkem v ladných spirálách usadí na svoje místo.

  • písmo – jednoznačně by mělo mít na každém snímku prezentace jednotný vzhled. Důležitá je jeho velikost – musí být čitelné odkudkoliv v místnosti a mělo by odpovídat promítání na plátně. Minimální velikost by se měla pohybovat kolem 20 bodů.

Neméně důležité jsou i fonty. Patkové písmo se člověku čte pomaleji, zato si je více zapamatuje, proto se doporučuje používat jej pro nadpisy. Fonty bez patky čteme snáze, proto je vhodné použít je ve zbytku textu.

TIP: Pokud chceme něco zvýraznit, použijeme tučný text. Zásadně nepodtrháváme – pouze odkazy.

  • video – nesmíme si plést prezentaci s projekcí. Video by prezentace měla obsahovat jen za předpokladu, že úzce souvisí s tématem prezentace a jeho délka by neměla přesáhnout 3 minuty, protože diváka uspíte

TIP: Navíc nezapomínejte na časový limit Prezentiády 7-10 minut a pravidla pro užití videa v prezentaci jsou přísná - povolují maximálně pár desítek vteřin!

  • pravopisné chyby – čeština je krásný jazyk, ale staví do cesty překážky v podobě četných pravidel. Pokud nepatří k vašim silným stránkám a opravdu se nechcete znemožnit, raději se poraďte s vyučujícím češtiny nebo Pravidly českého pravopisu.

TIPMožná i to je dobrý důvod, proč mít v prezentaci textu co nejméně.

Všeho s mírou

Závěrem malé shrnutí - PowerPoint sice skýtá mnoho možností, jak vyšperkovat prezentaci. Na druhou stranu si musíme položit otázku, zda je to opravdu to pravé ořechové. To, co vypadá efektně, nemusí být efektivní. Opravdu je nutné na slide opsat všechno, co chcete říkat? Vždyť stačí jenom stručné body, které pomohou dodržovat osnovu výkladu. A to čekání, než text či obrázky přiskáčou ve spirálách na své místo, také málokoho baví. Nezapomínejte na to, že čas vaší prezentace je 7-10 minut a při nedodržení limitu oběma směry je každý tým sankciován odečtem bodů.

Více rad o prezentování můžete získat také na našich workshopech.