T&T 8 - Jak pracovat pod tlakem

20.04.2014 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Finále se blíží. Zatímco v minulých letech finalisté měli na přípravu soutěžní prezentace týden, teď je na ni půlden. Děsíte se toho? Říkáte si, že to nemůžete nikdy stihnout? Máme pro vás pár tipů, jak pracovat v časové tísni efektivně a bez problémů.

První fáze – Brainstorming

Jak vymyslet co nejlepší prezentaci v krátkém čase? Jak dosáhnout toho, že zaujmete? Dopřejte si dostatek prostoru pro brainstorming! Na pracovištích, kam vás organizátoři ve čtvrtek ráno odvedou, získáte soutěžní témata a můžete začít vymýšlet. Pište si všechny nápady, které vám přijdou na mysl. Uvidíte, že během půlhodinky budete mít plný papír. Následně vylučovací metodou vyškrtejte to, co se vám příliš nepozdává. Zbude vám kolem pěti nápadů, na kterých se dá stavět. Nad těmi už se zamyslete pečlivěji a vyberte ten nejlepší. Je důležité, aby s ním souhlasil každý v týmu, protože rozkol hned na začátku vás může před konkurencí pěkně oslabit.

Máme nápad? Tak jedeme dál!

Druhá fáze – Prezentace

Jak to celé naházet k sobě a napasovat, aby to fungovalo? Rozdělte si role a nelezte si do zelí. Kdo z vás umí nejlépe s PowerPointem nebo Prezi? Pověřte jej samotnou tvorbou! Kdo má pamatováka na dobré obrázky a umělecké cítění? Nechte jej hledat obrázky a informace na internetu. Kdo z vás je nejsilnější na poli mluveného slova? Udělejte z něj šéfa vašeho pátečního výstupu. Ke každému slidu může vymyslet linku toho, co přibližně budete říkat, rozdělit role a hlídat, aby celek dával divákům smysl.

I tady je důležitá postava kapitána. Když se mezi sebou rozhádáte, měl by uklidnit rozvášněné emoce a přimět každého ke klidu a práci. Tady už jde o hodně a víc než kdy jindy je důležitá týmová spolupráce. Času na přípravu není mnoho a je zbytečné ztrácet drahocenný čas hádkami.

Třetí fáze – Generálka

Máte hotovo? Všechny slidy na svém místě a vyčerpaně sedíte před monitorem? Už máte skoro vyhráno! Uložte si svou práci, vstaňte od počítačů, protáhněte nohy a záda, nadýchejte se čerstvého vzduchu, napijte se minerálky, dejte si čokoládu na nervy a naposled usedněte k vaší práci. S trochou odstupu si ji znovu proklikejte, zkontrolujte, že vám všude sedí písmo a text, že nikde nemáte žádnou hrubku, že všechny přechody fungují tak, jak by měly a že jste na nic nezapomněli. Hotovo? V tom případě uložte své dílo na flashku a šup s ní za organizátory.

Čtvrtá fáze – Klid

Máte odevzdáno a nejednou ve vás začne hlodat – máme tam vše? Nepojali jsme to celé špatně? Co když jsme to vůbec nepochopili? Určitě budeme zítra nejhorší!

Zapomeňte na to. Už je odevzdáno a s prezentací stejně nemůžete nic udělat. Je tedy zbytečné se vystresovat kvůli něčemu, co stejně nepředěláte. Oddychněte si, dejte si něco dobrého k jídlu. Máte za sebou kus práce a rozhodně můžete být na svůj výtvor pyšní. Párkrát si prezentaci zkuste projít i s komentáři, abyste získali jistotu na další den, ale nepřehánějte to. Stačí maximálně 5 – 10 zkoušek. Obecně se držte toho, že když se vám to povede odříkat tak, abyste byli spokojeni, tak je akorát čas skončit. Přemílání prezentace celou noc vás jenom vyčerpá. Raději si popřejte hodně štěstí, dobře se vyspěte a užijte si páteční finále naplno.

Pár tipů na závěr:

· Pravidelně si vše ukládejte - nechcete přeci přijít o všechnu svou práci, když vám nečekaně klekne počítač.

· Nepředělávejte – když jste v půlce práce a najednou získáte pocit, že musíte vše předělat, tak to nedělejte. Už máte kus hotový a začít zase od začátku by se vám mohlo vymstít.

· Nebojte se zeptat – u každého stanoviště bude minimálně jeden organizátor. Když si nejste něčím jisti, určitě se ho zeptejte. Předejdete tak zbytečným penalizacím za porušení pravidel.