T&T 7 - Tréma

19.04.2014 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Finále je za rohem, podmínky letos budou víc než bojové. Na přípravu prezentace bude 12 hodin, možná se ráno probudíte a zjistíte, že se potíte, je vám nevolno, podlamují se vám nohy, třesou se vám ruce a hlas. Nebojte, není to závažná nemoc. Je to tréma. Kde se vzala a jak s ní zatočit, je téma dnešního T&T článku!

Co je to tréma?

Právě třes dal trémě její jméno – latinské tremere znamená třást se. Jako taková je naprosto přirozená a má ji každý. Z hlediska psychologie se jedná o stav emočního napětí, často vzniknuvšího pocitem nejistoty strachem z neúspěchu. Je to individuální pocit, záleží na našem hodnocení situace. Potkáváme se s ní pravidelně ve chvílích, kdy se snažíme dosáhnout co nejlepšího výsledku a zároveň se bojíme vlastního selhání. V malé míře je prospěšná a motivuje k lepšímu výkonu, ve velké míře spíše škodí. Ale dá se proti ní bojovat!

Příprava

Platí heslo „Kdo je připraven, není překvapen.“ Během Prezentiády není těžké tomuto dostát. Tím, že si tvoříte svou prezentaci sami, víte nejlíp, co v ní je, a dokážete s ní pracovat nejlépe ze všech. Do přípravy zahrňte to, že si ji zkusíte odříkat – získáte tím potřebnou jistotu. Nejlepší způsob je zkouška v týmu. Vychytáte tak mouchy a získáte tím potřebnou jistotu.

TIP! Neučte se prezentaci nazpaměť. Váš projev bude křečovitý a víc než jako přesvědčiví řečníci budete působit jako průvodkyně na zámku, což porota ani diváci příliš nedocení. Mějte přichystanou osnovu, ale slova volte podle momentální situace, jak vám nejlépe padnou na jazyk.

Před prezentací

Po odevzdání prezentace pořadatelům jistě budete po celodenní práci unavení. A určitě vás to bude svádět k tomu, abyste celou noc na kolejích strávili nacvičováním. Lépe však uděláte, když se před pátečním dnem pořádně vyspíte. Před spaním si spolu klidně prezentaci několikrát projděte, ale nepřehánějte to. Když přijdete na ESF s kruhama pod očima, bez života a bez energie, nikoho svým "přichcíplým" projevem nenadchnete. Navíc, pokud prezentaci přes noc předvete stokrát, po stoprvní vás to už nebude bavit. Schovejte si to nejlepší na pátek.

Před samotnou prezentací se napijte, jděte se projít, podpořte se navzájem. A nezapomeňte na to, že tréma obvykle po prvních dvou větách opadá a dál už vás trápit nebude.

Akce!

A je to tady, máte předstoupit před publikum a začít mluvit! Co teď? Zhluboka se nadechněte, uvolníte tím fyzické napětí a dopřejete své hlavě dostatek kyslíku. Usmějte se a začněte mluvit. Při Prezentiádě máte tu výhodu, že za sebou máte další dva kamarády, kteří vás nenechají ve štychu a podpoří vás. Pak už se nemáte čeho bát!

Vystupte z řady i na finále!