T&T 11 - Jak zvládnout přípravu na finále

16.04.2013 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Na přípravu finálových prezentací je šest dní, z toho dva víkendové už máme za sebou. Jak zvládnout přípravu na finále bez ponorkové nemoci poradí další článek ze série Tipů a Triků.

Ačkoliv se může zdát, že šest dní na zpracování a nacvičení nové prezentace je šibeniční termín, dá se to zvládnout. Stačí k práci přistupovat efektivně. Víc než kdy jindy tu hraje roli týmová spolupráce a kooperace!

 

#1

Rozvrhněte si čas na úseky, které věnujete práci a snažte se harmonogram co nejpečlivěji dodržet. Vymezte si čas pro brainstorming před výrobou prezentace, čas na zpracování, prostor pro zkoušení a nezapomínejte ani na odpočinek. Rozvrh dodržujte. Pomůže vám to zabránit prokrastinování nad prázdným slidem.

#2

Oddělte čas pro práci a pro zábavu a opět to dodržujte. V této fázi soutěže je důležité spolu strávit hodně času pro lepší sehranost týmu, ale snažte se během času vymezeného pro práci neztrácet čas povídáním. A naopak, v čase vymezeném pro společný odpočinek a zábavu zapomeňte na práci a odpoutejte se od prezentace. Pokud na ni budete myslet 24/7, budete ji brzy nenávidět a podepíše se to na vašem vystupování.

#3

Diskutujte a dejte prostor každému z členů. Důležitá je rovnováha, aby se projevil každý člen týmu a aby to všechny stejně bavilo. Porota a publikum poznají, který tým si přišel prezentaci před ně odtrpět a naopak ocení tým, který si svých 8-10 minut slávy umí užít.

#4

Nenechávejte všechnu práci jen na jednom ze členů. Rozdělte si úkoly, aby každý něco dělal. Když jeden pracuje a další dva mu pouze koukají pod ruce, je to ztráta času pro všechny. Když navíc každý vloží do společné práce kus vlastní invence, projeví se to kladně při prezentování.

#5

Rozdělte si prezentování rovným dílem, tým je hodnocen jako celek a ne podle jednotlivců. A to i ve chvíli, kdy jeden mluví a dva pouze stojí kolem něj. Porotci sledují všechny členy z týmu.

#6

Nechte si prostor pro zkoušení prezentace, kdy si změříte čas a předvedete své vystoupení například spolužákům ve škole. V žádném případě se ale prezentaci neučte nazpaměť, protože nervozita na finále vám zamíchá slova v hlavě a jakmile vám vypadne něco z naučeného textu, je zaděláno na katastrofu. Když budete vědět, co máte říkat, ale ne slovo od slova, bude váš projev přirozenější a uvolněnější.

#7

Určete finální bod prezentace, kdy už v ní nebudete nic měnit. Pokud se na poslední chvíli rozhodnete pro úpravy, je možné, že někde na něco zapomenete a celek bude působit kostrbatě a nekoherentně.

#8

Jasně určete, kdo a v jaké podobě poveze prezentaci na finále. Pro jistotu ji mějte všichni u sebe na odlišných flashkách a ještě uloženou tak, aby bylo případně možné ji stáhnout z internetu. Vyhnete se tak stresu s nefunkční elektronikou a budete vybaveni pro všechny krizové případy.

#9

Odpoledne před finále se odměňte volnem. Vyrazte do města, na pizzu, nebo do čajovny. Zrelaxujte se a nalaďte se na vzájemnou dobrou vlnu. Celý finálový den je velmi náročný a dobrá nálada všech členů týmu je důležitá část úspěchu.

#10

Přijeďte si finále užít bez zbytečných stresů.