Tipy a triky

Chce to mít nápad!
Můžete mít dopodrobna nastudovanou danou problematiku, být skvělými řečníky a vaše prezentace může vypadat dokonale, ale ani to není všechno. Chce to mít nápad. To je právě ta věc, která zaujme a přesvědčí ostatní. Trocha kreativity a originální zpracování udělají hodně. Jak na to? Máme pro vás pár tipů.
Rešerše a jak na ni
Každý dobrý projekt potřebuje důkladnou přípravu. Výjimkou není ani prezentace. Základem vaší práce by tedy měla být právě rešerše i pečlivé zpracování a ověření všech informací.
Prezi, PowerPoint a mnohem víc
Prezi nebo PowerPoint? Nebo něco úplně jiného? Při vytváření prezentace máte mnoho možností, co si vybrat. Pokud jste si vybrali téma, shromáždili informace a rozmysleli si, jak bude vaše práce vypadat, je na řadě zvolit si, jakou formou a v jakém programu budete vaši prezentaci vytvářet. Třeba vám s tímto úkolem trochu pomůžeme.
Barvy, fonty atd.
Každý dobrý řečník chce, aby jeho prezentace nejenom zaujala a obohatila posluchače, ale aby se také líbila vzhledem a byla příjemná pro oko diváka. Proto přišel čas, říct si několik slov o tom, jak by to vlastně celé mělo vypadat. Pár rad, jak použít barvy, vybrat písmo nebo jak umístit text a obrázky, se možná bude hodit.
Máte zálohu?
Vybrali jste si téma, vytvořili prezentaci a jste připraveni všem ukázat, co ve vás je? Pak už zbývá jen jediná otázka. Máte zálohu?
Oblečení aneb Co na sebe?
Myslíte si, že máte skvělou prezentaci, na které není už co vylepšit? V tom případě je řada zaměřit se teď na vás. Musíte si totiž položit velmi důležitou otázku. Jak byste se měli na prezentování obléknout a upravit, aby byl dojem co nejlepší?
Neverbální komunikace
Když máte připravenou prezentaci, není až takový problém naučit se nazpaměť její obsah. Mnohem těžší je zvládnout ji poutavě přednést. S tím vám pomůže neverbální komunikace, která je však často přehlížena a vůbec si ji neuvědomujeme. O to důležitější je se na ni soustředit a trénovat ji.
Jak správně pracovat s trémou?
Potýkají se s ní i ti nejlepší z nás a je potřeba se na ni připravit. S trémou se můžete setkat v různých situacích a prezentování není výjimkou. Proto je důležité, naučit se s ní správně pracovat.
Porota, publikum a jak je zaujmout
Teď už stačí jen krůček ke skvělé prezentaci. Víte, jak vhodně zvolit barvy, co si správně obléci, jak poutavě mluvit a třeba i jak přijít na dobrý nápad nebo sehnat kvalitní informace. Ale v prezentační místnosti nejste sami. Zbývá poslední věc, nad kterou byste se měli zamyslet. Jsou to porotci, publikum a jak je zaujmout.