T&T 10 - Tréma

30.03.2011 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Potíte se? Je vám nevolno? Podlamují se vám nohy? Třesou se vám ruce a hlas? To vás nejspíš přepadla tréma. Kde se vzala a jak s ní zatočit, je téma dnešního T&T článku!

 

Co je to tréma

Právě třes dal trémě její jméno – latinské tremere znamená třást se. Jako taková je naprosto přirozená a má ji každý. Z hlediska psychologie se jedná o stav emočního napětí, často vzniknuvšího pocitem nejistoty strachem z neúspěchu. Je to individuální pocit, záleží na našem hodnocení situace. Potkáváme se s ní pravidelně ve chvílích, kdy se snažíme dosáhnout co nejlepšího výsledku a zároveň se bojíme vlastního selhání. V malé míře je prospěšná a motivuje k lepšímu výkonu, ve velké míře spíše škodí. Ale dá se proti ní bojovat!

Příprava

Platí heslo „Kdo je připraven, není překvapen.“ Během Prezentiády není těžké tomuto dostát. Tím, že si tvoříte svou prezentaci sami, víte nejlíp, co v ní je, a dokážete s ní pracovat nejlépe ze všech. Do přípravy zahrňte to, že si ji zkusíte odříkat – získáte tím potřebnou jistotu. Nejlepší způsob je zkouška v týmu pod dohledem vašeho učitele a potom generálka před spolužáky. Je to publikum, které znáte a méně se stydíte. Tím získáte ještě větší jistotu na krajském kole to už pro vás nebude žádný problém!

Radí loňská prezentiádnice Adéla Šrutová (tým Tři sestry): Hlavně se neučte nic nazpaměť! Naše taktika byla vytvořit scénář, kam by se prezentace měla ubírat. Tím, že jsme všechny tři rády cynické a ironické, odpovídal tomu i humor. Ke každému slidu jsme vymyslely několik vtipů, které by se daly použít. V praxi to potom bylo tak, že každá z nás věděla, která část prezentace je na ní a kdy má mluvit, a řekla to, co v danou chvíli uznala za vhodné. Vznikl tím unikátní výstup, pokaždé jiný. Což mělo přínos i pro nás, bavily jsme se vzájemně, což trému odbouralo asi nejvíc!


Před prezentací

I tady se dá použít heslo, známé hlavně ze školy – „Neučit se den před zkouškou.“. Tak se to dá použít i pro prezentaci. Den před tím, než máte vystoupit, se už v prezentaci nevrtejte a nepředělávejte. Akorát byste se zaobírali myšlenkami právě na výstup, což trému může vystupňovat. Nejlepší věc, co můžete udělat, je podniknout nějakou odpočinkovou činnost s týmem. Jděte do kina, do čajovny, nebo si zahrát volejbal. Odreagujete se tím a stmelí vás to dohromady.

Před samotnou prezentací se napijte, jděte se projít, podpořte se navzájem. A nezapomeňte na to, že tréma obvykle po prvních dvou větách opadá a dál už vás trápit nebude.

Radí loňská prezentiádnice Adéla Šrutová (tým Tři sestry): Z vlastní zkušenosti víme, že obligátní rady typu „Prostě si je představte ve spodním prádle!“ moc nepomáhají. Akorát tím v duchu degradujeme svoje publikum a máme tendenci si jej nevážit. Daleko lepší je vědomí, že se publikum těší na náš výstup. To člověka povzbudí daleko víc!


Akce!

A je to tady, máte předstoupit před publikum a začít mluvit! Co teď? Zhluboka se nadechněte, uvolníte tím fyzické napětí a dopřejete své hlavě dostatek kyslíku. Usmějte se a začněte mluvit. Při Prezentiádě máte tu výhodu, že za sebou máte další dva kamarády, kteří vás nenechají ve štychu a podpoří vás. Pak už se nemáte čeho bát!

Radí loňská prezentiádnice Adéla Šrutová (tým Tři sestry): Spíš než radu, mám loňskou vzpomínku. Na začátku finále jsme si uvědomily, že jsme nezkontrolovaly CD, na kterém byla finálová prezentace vypálená. V našich počítačích existovala spousta vývojových verzí, například ta, kde byly jen prázdné slidy s nadpisy a textem „BlaBlaBlabla“. Když jsme si to uvědomily, značně v nás hrklo. Celou dobu, než jsme přišly na řadu, jsme vymýšlely plán B, kdyby se naplnily naše nejhorší obavy. Počítaly jsme s největší improvizací a dost velkým fiaskem. Ve chvíli, kdy jsme přišly na řadu, jsem zběžně kontrolovala prezentaci a dala „sestrám“ vědět, že je vše v pořádku. Nikdo si nedovede představit tu úlevu. Tak doufám, že vám se tohle nestane!