T&T - Chce to mít nápad!

01.02.2017 | Petra Plachá | Tipy a triky

Můžete mít dopodrobna nastudovanou danou problematiku, můžete být skvělými řečníky a vaše prezentace může vypadat dokonale, ale ani to není všechno. Chce to mít nápad, to je právě ta věc, která zaujme a přesvědčí ostatní. Trocha kreativity a originální zpracování udělají hodně. Jak na to? Máme pro vás pár tipů.

Nápady se hodí každý den a ty dobré především, není to jen otázka prezentací. Můžete se nechat inspirovat na internetu, ale existuje také spousta užitečných metod, které vám pomohou při vytváření plánů a formulování myšlenek. Jednou z nich je například brainstorming nebo myšlenková mapa.

Brainstorming

Brainstorming je velice oblíbený skupinový způsob, jak získat neobvyklé nápady. Nejde o nic složitého, je to vlastně jen sdílení všech vašich myšlenek s ostatními, s cílem vymyslet toho co nejvíce. Principem této metody je, že každá myšlenka může inspirovat někoho jiného, kdo může přijít s dalším a třeba ještě lepším nápadem. Každý jednoduše řekne vše, co ho v daném okamžiku napadne a pak stačí dát volný průběh vaší fantazii. Důležité je, že každý detail se počítá a i zdánlivá drobnost může být podstatná.

Pro začátek si stačí sednout a chvíli si povídat. K brainstormingu patří uvolněná atmosféra a přátelské prostředí, nikdo nikoho nehodnotí, každý nápad se může hodit a žádná myšlenka není hloupá. Připomeňte si, že každý může říct nahlas svůj názor a měl by se podělit o všechny své postřehy, jinak by to nebyl ten správný brainstorming. Nezapomeňte si také svoje nápady zapisovat, určete si jednoho, který to celé sepíše na papír, abyste si mohli vše zpětně projít.

Další užitečnou věcí při brainstormingu může být pozvat někoho dalšího, například někoho kdo není ve vašem týmu a nejlépe kdo je úplně odlišný než vy. Pomůže vám to vidět věci i z jiné strany a hodit se budou i rozdílné názory a nápady.

Myšlenková mapa

Pokud nechcete zapomenout žádnou důležitou myšlenku, kterou jste chtěli sdělit svým posluchačům, rozhodně byste měli vyzkoušet myšlenkovou mapu. Zajistí lepší orientaci v práci a pomůže vám utřídit si myšlenky. Právě tady si ujasníte, jak by měla celá prezentace vypadat.

V myšlenkové mapě dáte dohromady výsledky vašeho snažení z brainstormingu. Od středu papíru zakreslujte nejdůležitější myšlenky a postupně se dostávejte k detailům, rozházejte slova po celém papíře a nebojte se být kreativní. Propojujte jednotlivá hesla a vytvořte si souvislosti. Použijte i barvy, zvýrazněte části podle důležitosti, můžete přidat obrázky a smajlíky, vyjádří vaše pocity z jednotlivých myšlenek. Mít všechny nápady přehledně na jednom místě se vám při samotné tvorbě prezentace určitě vyplatí.